Skip to main content

Podsticanje građana na reciklažu

Podnеo tamara na dan Sub, 05/30/2020 - 16:26

Reciklaža predstavlja ponovnu upotrebu i obuhvata sakupljanje otpada, preradu i izradu novog proizvoda. Otpad nije dovoljno samo smanjivati i izbegavati, potrebno ga je razdvajati na mestu nastanka prema vrstama otpada, jer samo odvojeno sakupljeni otpad se može iskoristiti. Građani u pojedinim inostranim zemljama dobijaju povraćaj novca od reciklaže, što se pokazalo kao veoma delotvorno rešenje.

Jedno od istraživanja evropske statističke agencije Eurostat pokazuje da je u Evropi tokom jedne godine napravljeno 249.238.000 tona otpada, od čega je u Srbiji proizvedeno 2.150.000 tona otpada. Od proizvedenih 306 kilograma otpada po glavi stanovnika, obrađeno je samo 257 kilograma, od kojih je čak 256 kilograma završilo na deponijama, a jedan kilogram po osobi iskorišćen za dobijanje sekundarnih sirovina. Zaključak je da se najveći deo otpada u Srbiji odlaže na deponijama, reciklira se samo veoma mali deo, a kompostiranje i prirodno razlaganje otpada ili njegova upotreba za dobijanje energije, u Srbiji, se ne primenjuju.

Konkretno, četvrtina otpada u Srbiji je plastika, a razgradnja različitih proizvoda od plastike traje od 100 do 1000 godina. Pri spaljivanju 4 plastične kese potroši se onoliko kiseonika koliko je potrebno čoveku za 1 dan, što govori o opasnosti uništavanja i spaljivanja plastike. Pored plastike, najveći deo otpada su ostaci hrane, papir i staklo.

Predložite moguća rešenja koja bi podstakla što više građana na reciklažu. Kako se samo razvrstani otpad može opet iskoristiti, bilo bi poželjno da rešenje pokriva taj korak, odnosno, da građani učestvuju u razvrstavanju otpada.

 

Krunić Tamara 56/16

Up
5

Komentari

jovan Ned, 06/07/2020 - 20:20

Predlazem podizanje svesti stanovništva o važnosti razvrstavanja otpada. To se može postići preko različitih medija, a one koji počnu da razvrstavaju otpad bi trebalo nagraditi na neki način, npr: novčano ili u vidu nekih kupona. Potrebni su i odgovarajući kontejneri u koje bi se razvrstan otpad mogu odložiti. 

isidorky Sub, 07/25/2020 - 14:14

Kompanija Unilever imala je projekat koji je bio i društveno odgovorna inicijativa u dogovoru sa organima uprave opština i gradova u kojima je implementiran da koristeći IoT postavi kante za smeće koje će pravilnim korišćenjem građani sa smart telefonom moći da skupjaju poene i iskoriste za beneficije prilikom plaćanja raačuna za čišćenjei za komunalnu uslugu odnošenja otpada gradske čistoće i zelenila.

maja.damjanovic96 Sub, 12/26/2020 - 21:59

Predlažem podizanje svesti građana o ovako bitnoj temi. Takođe predlažem da se od strane države obezbede kontejneri koji bi bili laki za upotrebu i odlaganje otpada.