Prema nekim istraživanjima, oko 60% ukupnog otpada iz domaćinstava je otpad organskog porekla (otpaci od voća i povrća, talog od kafe, čaj, osušeno cveće, ljuske od jaja...). Za preradu ovog tipa otpada nisu potrebne posebna postrojenja za reciklažu kao što je to slučaj sa plastikom, staklom ili papirom. Ukoliko se organski otpad zakopa u zemlju u kratkom vremenskom periodu će biti razgrađen a u isto vreme će i obogatiti zemlju mineralima i učiniti je plodnijom. Problem nastaje kada se ovaj otpad baca u plastičnu kesu sa ostalim otpadom jer tada ne uspeva da se razgradi već počinje da ispušta štetne gasove poput metana.
- Prijavite se ili sе rеgistrujtе da bi stе poslali komеntar
Komentari
Postavljanje specijalnih vrsta mesta za odlaganje ovog otpada u određenim naseljima, ulicama ili čak za svaki stambeni objekat, mogu smanjiti emisije štetnih gasova i prikupljeni otpad se može iskoristiti za obogaćivanje određenih zemljišta delova grada kojima je to potrebno.
Mogle bi se uvesti povlastice za gradjanje koji zasebno odlažu takvu vrstu otpada. Prvenstveno je potrebno da se postave zasebne kante za odlaganje te vrste otpada na javnim mestima a da zatim oni gradjani koji savesno odlažu otpad dobiju povlastice u vidu na primer elektronskih vaučera za popust na kupovinu odredjenih namirnica te vrste u domaćim trgovinama.