Ispitanici jedne ankete na teritoriji Beograda izjasnili su se da su najveći ekološki problem sa kojim se svakodnevno suočavamo plastične kese. Većina njih je napomenula da ih uvođenje režima o naplaćivanju plastičnih kesa nije podstaklo na smanjenu upotrebu. Kao jedan od razloga su naveli to što su navikli da smeće najpre odlažu u plastične kese, a zatim u kontejner.
Dakle, zaključujemo da naplaćivanje plastičnih kesa po ceni od 10 dinara nije dovoljno dobar podsticaj za njihovu smanjenu upotrebu. Smatrate li da treba povećati cenu?
Imate li ideju o tome kako građane podstaći da zaborave na plastične kese? Šta je to što bi Vas motivisalo?
- Prijavite se ili sе rеgistrujtе da bi stе poslali komеntar
Komentari
Zabranila bih fabrikama da uopšte proizvode plastične kese i da nije moguće uvesti iste
Predlog: Prvenstveno je potrebno podići svest kod ljudi o štetnosi proizvoda od nerazgradivog materijala koji se mogu lako zameniti proizvodima koji su razgradivi (gde između ostalog spadaju i plastične kese).
To se može uraditi kroz razne vrste edukativnih emisija, seminara i predavanja. Može se na primer i organizovati neka studentska inicijativa u saradnji sa fakultetima koji imaju veze sa učenjem o ekologiji jer bi se tako najbolje prenelo znanje na druge ljude počev od mlađih generacija.
Taćno je i da cena od 10din ne sprečava ljude da kupuju kese. Nije dovoljno razvijena ekoloska svest i to je najveci problem. Mozda bi se zapitali tek kada bi cena za najobicniju kesu bila preko 25din. Svakako, mislim da je najbolje resenje da se uopste ne koriste plasticne, vec iskljucivo kese od recikliranog papira.
Mislim da se raznim TV reklamama može podići svest građana o toj temi. Takođe se može razmotriti sprovodjenje akcija deljenja besplatnih biorazgradivih cegera koji se mogu koristiti više puta.
Mislim da plastične kese treba zabraniti da se proizvode, a umesto njih proizvoditi biorazgradive. Pored biorazgradivih kesa, poželjno bi bilo koristiti i cegere i torbe.
Povecanjem cene plasticnih kesa sa 2 na 10-15 din bi destimulisao njihovu kupovinu i naterao potrosace na sticanje navike da nose sa sobom platnene cegere i sl. Zabranom svim marketima i uvodjenjem kazni ukoliko koriste plasticne kese bi takodje i lance prodavnica destimulisao da ih nabavljaju, a s obzirom da bi fabrike koje prave plasticne kese ostale bez glavnih kupaca morale bi da nadju alternativu proizvodnjom biorazgradivih.
Najpre tamo gde se najviše koriste plastične kese treba uvesti kartonske kese i torbe, a to su marketi i prodavnice. Trenutna cena obične plastične kese je 10 dinara što i nije tako strašno. Sada su problem kese koje se koriste za voće i povrće, tako da treba i tu uvesti korišćenje papirnih kesa u većoj meri.
Mislim da je najveća motivacija za ljude nagrada, tako da ih treba podstaći da koriste neku alternativu plastičnim kesama. Nagrada može biti neki popust u marketu ili kupon.
Potrebno je povećati cenu plastičnih kesa ili ih potpuno ukinuti u velikim radnjama.
Moje mišljenje da je navika i nedovoljna svest naših građana zadužna za i dalje veliku upotrebu plastičnih kesa.
Rešenje: Podizanje svesti na svakodnevnom nivou kroz više načina. Putem aplikacija koje svakodnevno koristimo ( Viber, Whatsapp, Facebook...) treba puštati poruke koje daju informacije na koji način utiče prevelika upotreba plastičnih kesa na naše okruženje. Baneri po gradu bi trebalo da imaju više sadržaja, ali takođe kroz Gerila marketing treba na zanimljiv način objasniti loš uticaj. Pored toga, zakonske regulative moraju biti takve da još strožije kažnjavaju prestupnike.
Umesto plasticnih uvesti papirne kese.