Tehnologija koja bi dovela do manjeg zagađivanja reka u Beogradu ili barem značajno podigla svest o tome kako stanovnici Beograda zagađuju reke čak i kada toga nisu svesni već postoji ali nije adekvatno napravljena niti plasirana. Reč je o aplikaciji koja bi sadržala sledeće informacije:
- Trenutnu zagađenost reka u Srbiji počevši od one najbliže korisniku aplikacije do najdalje, poredivši sa srednjim stepenom zagađenosti/zagađenosti u drugim državama ili slično
- Informacije o tome na koj način sve zapravo zagađujemo reke (istraživanja pokazuju da ljudi masovno nisu svesni da se reke ne zagađuju samo tako što bacimo nešto u reku dok se šetamo pored nje. To je samo jedan od vida zagađivanja. Prosipanje ulja u slivnik, korišćenje plastike, prosipanje lekova u wc šolju i slični postupci koji su veoma lako zamenljivi bacanjem u kantu i korišćenjem papira su ono što čine naše reke mnogo zagađenijim.
- Jednostavne alternative koje zamenjuju gore pomenute postupke zagađivanja.
- Slikoviti prikaz i objašnjenje kako zagađene reke zapravo utiču na nas (kvalitet pijeće vode, uticaj na ribe koje kasnije i sami konzumiramo, sam izgled zagađenih reka...)
Aplikacija treba obavezno postojati kao mobilna aplikacija i za Android i IOS uređaje a potrebno je napraviti i web prezentaciju za one koji ne žele da instaliraju aplikaciju već da se s vremena na vreme informišu ulaskom na sajt. U Android prodavnici već postoje nekoliko aplikacija vezane za zagađivanje voda, međutim su poprilično loše urađene, imaju mali broj pregleda i nemaju IOS verzije što je značajan minus.
Aplikaciju/web prezentaciju je potrebno propratiti sa puno marketinških kampanja i motivisati ljude da posete sajt a potom da se sadržajem na web sajtu zainteresuju i da žele da budu u toku sa napretkom kampanje.
Aplikacija bi trebalo da prikuplja podatke o lokaciji korisnika (pre svega kako bi mogla da izbaci listu reka i njihove zagađenosti počevši od korisnikove najbliže) i onda, na osnovu podataka o lokaciji, da se primeti u kojim delovima Srbije kampanja nije zaživela tj. rezultirala zainteresovanošću od strane stanovnika. U tim delovima Srbije potrebno je primeniti druge metode i stimulanse za građane i dodatno pojačati kampanju.
Aplikacija bi bila napravljena po uzoru na Air Pollution aplikaciju koja prikazuje zagađenost vazduha u svakoj državi i koja je poprilično popularna među ljudima širom planete. U novonastaloj aplikaciji vezanoj za zagađenje vode, kasnije bi mogli da se integrišu i dodaci poput zagađenja ostalih delova prirode i da pristupom jednoj aplikaciji stanovnici mogu znati kakvo je stanje prirode u našoj državi u svim njenim segmentima.
Podaci bi se čuvali u nerelacionim bazama podataka i država bi koristila te podatke u cilju unapređenja kampanje smanjenja zagađenja voda u Srbiji dok bi, naravno, programeri koji na samoj aplikaciji i bazi podataka rade takođe imali uvid u to ali bez mogućnosti korišćenja tih podataka van tog projekta.
- Prijavite se ili sе rеgistrujtе da bi stе poslali komеntar