Skip to main content

Virtuelni ekološki stub srama

Podnеo mareko87 na dan Sub, 04/18/2020 - 10:38

Termin „stub srama“ je ovde upotrebljen metaforički, a ne sa ciljem da asocira na nehumano kažnjavanje u srednjem veku. Ideja je da postoji aplikacija u vidu crowdsourcing platforme radi društvene osude neprihvatljovog ponašanja pojedinaca ili organizacija u ekološkom smislu.

Korisnici bi putem teksta, zvuka i slike ukazivali na zagađivanje voda i vazduha, uništavanje šuma, nesavesno odlaganje otpada, buku, izlaganje javnosti ekološkim opasnostima i druga slična nesavesna ponašanja pojedinaca i organizacija. Ovde ne bi bio cilj da se otkrije identitet počinitelja (za to su nadležne ovlašćene službe) jer bi se time ugrožavala nečija privatnost, već je cilj da se osudi neprimereno ponašanje i na taj način promoviše netolerancija društva na takve pojave. Recimo objavljena slika sa opisom nesavesno odloženog otpada i lokacijom i vremenom bi bilo dovoljno da se počinitelj sam prepozna.

Svako ko želi da objavi nešto na ovoj platformi morao bi da napravi nalog. Platformom bi upravljala odgovarajuća institucija grada nadležna za ekološka pitanja. Identitet korisnika bi bio poznat ovoj službi koja bi imala ulogu administratora, ali bi bio nepoznat javnosti. Na taj način bi se smanjila mogućnost zloupotreba i manipulacija putem neistinitih objava. Administratori bi zadržali pravo da uklone neistinite objave (ukoliko se prijavi,  ispostavi i dokaže da su neistinite) i upozore korisnika. 

Korisnik bi objave postavljao tako da je njegov identitet anoniman za javnost. U objavama ne bi trebalo da se otkriva identitet ljudi već samo pojava na koju se želi ukazati. Dozvoljeno bi bilo označiti lokaciju i vreme kada je pojava zabeležena. Za svaku objavu koja ukazuje na određenu pojavu se može proveriti istinitost i verodostojnost, i ukoliko postoji zakonski osnov, pokrenuti zvanični istražni postupak od strane nadženih organa.

Drugi članovi mogu lajkovati i dislajkovati objave, i postaviti jedan od ponuđenih komentara. Postojala bi lista sa stotinak ponuđenih kratkih komentara koji bi pri izboru bili odmah objavljeni. Korisnik može i sam dopisati komentar, ali bi se taj deo objavio tek nakon provere od strane administratora, za šta ne postoji definisano vreme. Ovo se radi da bi se sprečilo iznošenje neprimerenih komentara u kojima se iskazuje mržnja, netrpeljivost, rasizam, vulgarizam i sl.

Dakle, glavni ciljevi ove platforme su:

1 ukazivanje na neprimerena i nesavesna ponašanja

2 promocija neprihvatljivosti takvih ponašanja

3 buđenje ekološke svesti

4 izazivanje griže savesti bar kod nekih od počinilaca

5 stavljanje do znanja počiniocu da njegovo postupanje nije ostalo neprimećeno

5 pokretanje postupaka u smislu zakona (kada se može utvrditi počinilac)

Koliko god da ovakve mere deluju radikalno, lično smatram da su ekološki problemi toliko narasli da je neophodna provokacija da bi se društvo probudilo. Naravno, težnja je da se na civilizovan način promoviše sistem vrednosti koji je neophodan za opstanak čovečanstva. Administracija je poverena javnoj službi kako bi se efikasnije i efektivnije kontrolisale zloupotrebe, a delimična cenzura kojom bi se uklanjale neistinite objave i kojom bi podrazumevala neobljavljivanje neprimerenih komentara nema za cilj ograničavanje ljudskih prava, već naprotiv zaštitu ljudskih prava. Uostalom, svaki član bi morao da se složi sa uslovima korišćenja da bi koristio platformu, a uslovi korišćenja bi svakako bili u skladu za Ustavom, zakonima i drugim propisima.

Ukoliko i vi imate ideju kako koristiti moderne tehnologije koje bi promovisale ekološka ponašanja, ukazivale na ekološke probleme, pomogle rešavanju ovih problema i slično, navedite ih u komentarima.

Up
0