U Beogradu, posebno u centralnim gradskim opštinama u kojima je i najzagađeniji vazduh, ima daleko manje zelenih površina po glavi stanovnika nego što to nalažu evropski standardi. Usled novih investicija i gradnje izgubljen je ogroman procenat zelenih površina u gradu. Iako povećanje broja zelenih površina ne bi rešilo problem zagađenja vazduha, značajno bi ublažilo efekte. Pored toga, povećanje broja stabala sigurno bi doprinelo lakšem podnošenju visokih letnjih temperatura na beogradskom asfaltu.
Ivana Katić 111/15
- Prijavite se ili sе rеgistrujtе da bi stе poslali komеntar
Komentari
Rešenju ovog problema moglo bi da doprinese ozelenjavanja krovova i fasada na zgradama.
Biljke na krovovima i pročeljima zgrada tokom velikih vrućina ispuštaju vodu koja hladi vazduh, i na taj način štite stanare od vrućine i ultraljubičastog zračenja.
Ovakve zgrade leti imaju efekat prirodnih klima-uređaja, dok zimi deluju kao svojevrsna izolacija i smanjuju troškove grejanja.
Jedno od mogućih rešenja ovog problema može biti sporovođenje anketa gde bi bilo najpogodnije da se naprave i urede zelene površine i u skladu sa odgovorima da se isto i učini, takođe da se smanje izgradnje novih zgrada u pojedinim delovima grada.
Svaka kompanija može da organizuje akciju sadnje drveća i zelenila, kao što je to uradila kompanija DM, u koju bi pre svega bili uključeni zaposleni te kompanije, a zatim i šira javnost, koja bi mogla biti pozvana putem društvenih mreža. Takođe je moguće napraviti mobilnu aplikaciju ili sajt na kome se sve akcije ovog tipa mogu naći na jednom mestu, kako bi zainteresovani građani što lakše došli do potrebnih informacija.