Skip to main content

Deponije u Srbiji i divlja smetilišta

Podnеo tijanam na dan Pon, 04/13/2020 - 11:26

20% generisanog komunalnog otpada završava na divljim smetlištima gde nema nikakvog procesa prerade ili selekcije otpada, što takođe ume da bude slučaj i sa gradskim deponijama. Sve to u velikoj meri prouzrukuje zagađenje.

U materije koje u najvećoj meri zagađuju vazduh, a emituju se sa deponije, spadaju azotni i sumporni gasovi kao i teški metali. Sa komunalnih deponija se emituje i deponijski gas, kao nus-produkt procesa razgradnje deponovanog otpada, koji sadži oko 50%  mentana. Pored toga emituju se i neprijatni mirisi kji imaju uticaj na kvalitet života u okolni deponija..

Predložite servise koje je potrebno koristiti kako bi se upravljalo deponijama, divljim smetilištima i kako bi se umanjilo zagađenje. Možete predložiti i načine prerade, sortiranja i reciklaže otpada pre dostizanja na deponiju.

Up
3

Komentari

filip97 Pon, 04/13/2020 - 11:40

Jedan od osnovnih načina za stajanje na kraj svim deponijama jeste reciklaža proizvoda. Treba pratiti primer Švedske, koja ima toliko dobar razvijen sistem reciklaže da čak uvozi otpad iz okolnih zemalja. Pre svega gradjanima podići svest a potom uvesti kontejnere za sortiranje otpada kao i reciklažne pogone.

radovicnevena Pon, 04/13/2020 - 12:59

Podizanje svesti kod građana o reciklaži. Korišćenjem VR uređaja kako bi građani videli kako bi deponija izgledala u njihovom dvorištu ili parku. Kako se deponije nalaze van grada, ljudi nisu svesni koliko su deponije zapravo ogromne i na kolikoj površini se prostiru. 

andja_b Pon, 04/13/2020 - 13:48

Kako bi se postojeci resursi koristili racionalno potrebno je, najpre, vrsiti prevenciju nastanka otpada, odnosno smanjiti kolicine proizvedenog otpada, zatim podsticati ponovnu upotrebu i reciklazu. Veca ulaganja u infrastrukturu i sistem za skupljanje djubreta kao i ostrije kazne za sve koji ne odlazu otpad po propisima bi mogla biti neka od resenja ovog problema.

 

Andjelka Bosic 2015/0176