Deponija u Vinči je u upotrebi od 1977. godine, prostire se na oko 68 hektara i na nju se dnevno odlažeoko 2.700 tona smeća. Građani Vinče i okolnih naselja, uključujući Beograd, 18. maja prošle godine probudili su se pred prizorom belog dima i uz neprijatan miris. Tada je rečeno da se zapalio otpad na deponiji u Vinči, ali da je požar već lokalizovan i da nema razloga za brigu. Požar je istakao deponiju kao važan problem javnosti, i njime se bavilo nekoliko medija. Na osnovu istraživanja, procenjuje se da je oko 11,6% smrtnih slučajeva u svetu, na godišnjem nivou, povezano sa zagađenjem vazduha. Kardiovaskularne bolesti, moždani udar i rak pluća uzrok su 94% smrtnih slučajeva povezanih sa zagađenjem vazduha.
Srbija ima 164 zvanične deponije, one ne ispunjavaju gotovo nikakve
tehničke uslove ‒ nemaju skladišta za opasan otpad i postrojenja za njihovo tretiranje, kao ni sistem za odvojeno sakupljanje i tretiranje medicinskog otpada. Oko 7% njih nalazi se na udaljenosti manjoj od sto metara od naseljenog mesta, a 15% njih nalazi se na udaljenosti manjoj od 50 metara od vodenih površina. Postavlja se pitanje kako rešiti ovaj problem, pošto inicijativa građana nije urodila plodom, a stanovnici okolnih opština su konstantno ugroženi.
Andrea Davidović 1037/17
- Prijavite se ili sе rеgistrujtе da bi stе poslali komеntar
Komentari
Najbolji način za smanjenje deponija jeste reciklaža. Potrebno je raditi na povećanju svesti građana o reciklaži i pratiti primere drugih zemalja kao što je Švedska.