Lokalne samouprave zaračunavaju više cene komunalija privrednim subjektima u odnosu na domaćinstva i razlike idu i do 300% u zavisnosti od usluge i grada/opštine. Na primeru vodosnabdevanja najbolje se vidi da je reč o neopravdanom ponašanju jer kubni metar vode košta isto bez obzira da li je zahvata domaćin za poslove u kući ili frizerski salon radi usluživanja mušterija.
Komunalni sistem čine tri ključne komponente:
- nacionalni regulatorni okvir
- odgovornost lokalne samouprave
- potrebe stanovništva.
Zakon o komunalnim delatnostima ("Sl. glasnik RS", br. 88/2011, 104/2016 i 95/2018) obavezuje lokalne vlasti da ne prave razliku između različitih kategorija potrošača osim ako se ne zasniva na različitim troškovima obezbeđivanja usluge. Obzirom da su mnogim pravnim licima i preduzetnicima troškovi nepotrebno veći, pribegava se sivoj zoni - deo problema je i to što cenovnici neretko nisu javno dostupni ili se relativno često menjaju.
Pronađimo najbolje rešenje koje će omogućiti ono što svi želimo - otvaranje novih radnih mesta, rast standarda građana, razvoj privrede i lokalnih samouprava.
- Prijavite se ili sе rеgistrujtе da bi stе poslali komеntar
Komentari
Inicijativa privrednika da se formiraju nove cijene komunalnih usluga koje ce biti skladu sa potrosnjom. Potrosnja preko odredjenog/definisanog nivoa treba da smanji cijenu usluge.
Smatram da razlika u ceni treba da postoji jer bi u suprotnom krenula da se troši voda mnogo više, jer bi privredni subjekti mogli da se bave proizvodnjom pijaće vode sa česme. Time bi doveli do kolapsa u privredi. Zajedničko rešenje leži u uvodjenju zakonske regulative kojom izjednačenje u cenama ne bi dovelo do proizvodnje vode.