Jedan od problema grada Beograda je svakako manjak zelenila - rešavanjem ovog problema tj pošumljavanjem rešava se istovremeno i problem manjka zelenila, dobija se čistiji vazduh i zdravije mesto za život, ali uz to se na ovaj način redukuje i nivo buke.
- Prijavite se ili sе rеgistrujtе da bi stе poslali komеntar
Komentari
Putem Crowfundinga moguće je prikupiti dovoljno novca i volontera za pošumljavanje Beograda i otvaranje novih parkova i izletnih mesta. Pre toga bilo bi potrebno odraditi promo kampanju, kao i anketu kako bi se što više ljudi zainteresovalo i pridružilo, kao i odrediti mesto gde bi se akcija sprovela.
Jedno od mogućih rešenja ovog problema jeste postavljanje "zelene fasade" duž pešačkih trotoara kako bi se oni razdvojili od ulice - na taj način se dobija zdravija okolina i smanjuje nivo buke. Jedan od takvih primera primene bio je postavljen kod Pravnog fakulteta. Mogle bi se organizovati građanske akcije ovog tipa po opštinama kako bi se ideja sprovela u delo.
Najpre tamo gde se najviše koriste plastične kese treba uvesti kartonske kese i torbe, a to su marketi i prodavnice. Trenutna cena obične plastične kese je 10 dinara što i nije tako strašno. Sada su problem kese koje se koriste za voće i povrće, tako da treba i tu uvesti korišćenje papirnih kesa u većoj meri.
Mislim da je najveća motivacija za ljude nagrada, tako da ih treba podstaći da koriste neku alternativu plastičnim kesama. Nagrada može biti neki popust u marketu ili kupon.
Navedenim rešenjima za ovaj problem takođe bi mogla da pomogne i posebno dizajnirana aplikacija, koja bi bila osmišljena kao izazov građanima da u saradnji sa lokalnim nadležnim institucijama zasadi drveće, očisti parkove ili ulice. Aplikacija bi registrovala sve promene i obaveštavala korisnike o broju zasađenog drveća, koliko ista proizvode zajedno kiseonika, koliko je ostalo do krajnjeg cilja. Takođe, uz sistem koji meri zagađenost vazduha, aplikacija bi mogla korisnicima da prikazuje podatke koliko se kvalitet vazduha pobljšao usled nastalih promena.